Департамент
з підвищення конкурентоспроможності регіону

Харківської обласної державної адміністрації

03.jpg

В Україні набув чинності закон № 2155-VIII про електронні довірчі послуги. Одночасно Закон України «Про електронний цифровий підпис» втратив чинність. Надавати кваліфіковані електронні довірчі послуги можуть компанії незалежно від форми власності або ФОП, дані про які містяться у спеціальному Довірчому списку.  Кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний, а кваліфікована електронна печатка має презумпцію цілісності електронних даних. Застосування електронного підпису, який є аналогом власноручного підпису або електронної печатки можливо не тільки для отримання електронної послуги. Електронний підпис дозволяє ідентифікувати особу та засвідчити вміст, час складання документу. Наприкад, на сайті ДП НАІС як підписати документ так і перевірити підпис на документі.

Згідно із законом, формування та видача кваліфікованого сертифіката відкритого ключа відбувається за умови особистої присутності особи. Надавач послуг ідентифікує особи за паспортом громадянина України або іншими документами, а у випадку звернення від імені юрособи - перевіряє обсяг повноважень співробітника компанії. Перелік юридичних та фізичних осіб - підприємців, які надають електронні довірчі послуги (ЕДП), міститься на сайті Міністерства юстиції

У Харківській області звернутися за отриманням електронної довірчої послуги можна у відділеннях кваліфікованих надавачів електронних довірчіх послуг або згенерувати ключ самостійно, он-лайн, через систему Приват24.  Чинні сертифікати продовжуватимуть діяти ще два роки з моменту набрання чинності даним Законом тобто до листопада 2020 року.

Зауважимо, у зв'язку із набранням чинності законом Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС (АЦСК ІДД ДФС) з 7 листопада 2018 року починає формувати усім своїм клієнтам виключно кваліфіковані сертифікати. Про це повідомила прес-служба Державної фіскальної служби.

Кваліфіковані сертифікати можна буде використовувати для подання електронної звітності, організації електронного документообігу, отримання адміністративних послуг в електронному вигляді тощо.

Разом з тим Акредитований центр буде обслуговувати до закінчення терміну чинності посилені сертифікати відкритих ключів, які сформували до 7 листопада.

Окрім того, в Акредитованому центрі сертифікації ключів повідомили про нові форми реєстраційних документів, які можна завантажити у розділі "Отримання послуг електронного цифрового підпису".

 

Набуття чинності Закону про електронні довірчі послуги також дозволило запровадити такий інструмент ідентифікації як Mobilе ID (важливо не плутати із послугою із смс-інформування)

Mobile ID - це послуга мобільного оператора, за допомогою якої проводиться ідентифікація особи і підтвердження цифровим підписом електронних документів. Mobile ID є електронним підписом, «вшитим» у спеціальну SIM карту, яку можна отримати у оператора в центрі, який має відповідне спеціальне обладнання. Сьогодні ця послуга доступна для контрактних абонентів Київстар та Vodafone Україна